محکم ترین چوب ها مربوط به کدام درختان هستند

Saturday، ۳۰ Mehr ۱۴۰۱

محکم ترین چوب ها کدامند

همانطور که می دانید، چوب ها انواع مختلفی دارند و آشنایی با انواع مختلف چوب و کاربردهای آنها می تواند به شما کمک کند تا برای پروژه های بعدی خود، مناسب ترین و بهترین چوب را انتخاب کنید.

گاهی ممکن است در هنگام خرید وسایل چوبی، به دنبال وسایلی باشید که از محکم ترین چوب ساخته باشند. برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید، لازم است با ویژگی های محکم ترین چوب آشنا باشید.

در ادامه این بخش، اطلاعات خوبی در رابطه با ویژگی های محکم ترین چوب کسب خواهید کرد و چند نمونه از محکم ترین و مقاوم ترین چوب های ایرانی را به شما معرفی می کنیم.

آشنایی با 3 نوع اصلی چوب

قبل از اینکه با ویژگی های محکم ترین چوب آشنا شوید، درک 3 نوع اصلی چوب که ممکن است با آنها روبرو شوید ، مهم است. این 3 نوع عبارتند از: چوب های سخت ، چوب های نرم و چوب مهندسی شده.

چوبهای سخت و محکم

درختان چوب سخت، معمولاً به عنوان درختان برگریز شناخته می شوند و معمولا از هر درخت که دارای برگ سوزنی و میوه های مخروطی نیستند، تهیه می شوند. چوب های سخت درختانی هستند که برگ و دانه تولید می کنند.

گونه های مربوط به محکم ترین چوب که دارای چوب سخت هستند، معمولی شامل چوب بلوط، چوب افرا، چوب گیلاس، چوب ماهون و چوب گردو هستند.

چوبهای نرم

چوب های نرم چوبی هستند که از درختان برگ سوزنی با میوه های مخروطی، حاصل می شوند. نمونه هایی از درختان محبوب چوب نرم مورد استفاده در نجاری، ساخت و ساز و مبلمان عبارتند از چوب کاج ، سرو ، صنوبر ، صنوبر و چوب قرمز.

برخلاف تصور عام، چوب های نرم به دلیل "نرم" بودن، چوب های نرم نامیده نمی شوند. اگرچه این موضوع درست است که برخی از انواع چوب های سخت، بسیار محکم هستند و باعث شده تا کار با آن چالش برانگیز تر باشد، اما تمایز بین چوب سخت و چوب نرم ارتباط چندانی با نرمی واقعی ندارد.

به طور کلی، بیشتر چوب های نرم، قوی بوده و معمولاً در بسیاری از کاربردهای مختلف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از این چوب ها ، به ویژه چوب های نرم از خانواده سرو، به دلیل توانایی خود در مقاومت در برابر پوسیدگی و حشرات مشهور هستند. همچنین چوب های درختانی مانند سرو و درخت ماموت، برای پروژه های بیرونی مانند دکوراسیون و مبلمان در فضای باز ایده آل هستند.

چوب های مهندسی شده

نوع سوم چوب که ممکن است با آن روبرو شوید ، چوب های مهندسی شده است. چوب مهندسی شده به طور طبیعی در محیط رشد نمی کند بلکه به صورت مصنوعی ساخته می شود. تخته های چوب مهندسی شده معمولا از چوب هایی ساخته می شوند که دارای ویژگی های خاصی بوده و یا برخی از ویژگی های این چوب ها دستکاری شده است. همچنین به عنوان چوب کامپوزیت نیز شناخته می شوند و اغلب از چوب زباله های اره برقی ساخته می شوند.

به طور کلی، چوب مهندسی شده اغلب از طریق یک فرآیند شیمیایی یا فرآیند گرما برای تولید یک محصول چوبی با اندازه های خاص که معمولا دستیابی به آن در طبیعت دشوار خواهد بود، ساخته می شود.

نمونه های محبوب چوب های مهندسی شده شامل تخته سه لا، تخته رشته ای، تخته فیبر با چگالی متوسط و تخته کامپوزیت است. روکش های چوبی نیز گاهی اوقات می توانند به عنوان چوب مهندسی طبقه بندی شوند، زیرا اغلب برای دستیابی به اندازه خاص یا الگوی دانه چوب، باید از طریق تکنیک های برش تخصصی یا پیوستن به قطعات به هم، دستکاری شوند.

کدام درخت محکم ترین چوب را دارد؟

به طور کلی، 60000 گونه مختلف درخت در جهان وجود دارد. چوب ‌های سخت، چوب ‌هایی از درختان دو لپه‌ ای بوده و از نظر ساختار، پیچیده تر از چوب نرم هستند و معمولا به دلیل وجود منافذ یا رگه ها با چوب نرم متفاوت هستند. همانطور که از نام آن پیداست، چوبی که از درختان چوب سخت گرفته می شود بسیار سخت تر و سنگین تر و با عنوان مقاوم ترین چوب یا با دوام ترین چوب شناخته می شود.

چوب های سخت که به عنوان محکم ترین چوب شناخته می شوند، در طیف گسترده ای از کاربردها، از جمله قایق سازی، ابزارسازی، تولید آلات موسیقی و کف سازی استفاده می شوند.

برای اینکه درچه سختی و محکم بودن یک چوب مشخص شود، از تست جانکا استفاده می شود. برای آشنایی با "آزمون جانکا (Janka test)"، ادامه مطلب را بخوانید.

تست جانکا چیست؟

این تست به نام سازنده آن گابریل جانکا نامگذاری شده است و در اصل، آزمایشی است که برای اندازه گیری سختی یک چوب معین استفاده می شود. در واقع این تست، نیروی مورد نیاز برای قرار دادن یک توپ فولادی 0.444 اینچی تا نیمه در یک نمونه چوب را اندازه گیری می کند. همچنین این تست به طور خاص برای تعیین مناسب بودن گونه های چوبی برای کفپوش های مسکونی و تجاری ثبت شده است.

به طور کلی، آزمون Janka سختی یک چوب معین را بر حسب نیروی پوند (lbf) یا نیوتن (N) توصیف می کند.

به عنوان مثال، محکم ترین چوب جهان به نام چوب کبراکو (Quebracho) دارای سختی 4,570 بر حسب نیروی پوند و درجه سختی 20,328 بر حسب نیوتن است.

محکم ترین چوب ایران

همانطور که در بالا اشاره شد، چوب های سخت و محکم دارای بافت داخلی سخت بوده و به همین دلیل از استحکام بالایی برخوردار است. در ادامه تعدادی از محکم ترین چوب درخت در ایران را معرفی کردیم:

چوب درخت توسکا، محکم ترین چوب جنگلی

توسکا دارای بالاترین درجه چوب سخت در بین تمام گونه های چوب سخت است. این چوب علاوه بر دانه بندی خوب، ، در عین مستحکم بودن، بسیار سبک وزن است و می تواند سطحی صاف و شیشه ای برای مبلمان و سایر دکوراسیون داخلی ایجاد کند.

بافت داخلی چوب توسکا دارای فشردگی متوسطی است و سطح صاف و همواری دارد و همین موضوع باعث شده تا هم رنگ پذیری خوبی داشته باشد و هم برای کارهای ظریف مثل خراطی، حکاکی و ماشین کاری مناسب باشد. از این چوب معمولا در ساخت مبلمان و کابینت استفاده می شود.

چوب درخت گیلاس، محکم ترین چوب ایران

از دیگر چوب های سخت و محکمی که در ایران وجود دارد، چوب درخت گیلاس است که بعد از برش، دارای رنگ صورتی روشن بوده و سپس رنگ آن به طیف های مختلف رنگ قرمز، تغییر می کند. این چوب دارای رگه های تیره است که زیبایی آن را چند برابر کرده است.

چوب عناب، مقاوم ترین چوب طبیعی در ایران

چوب عناب دارای استحکام، مقاومت، تراکم بالا و زیبایی چشمگیری بوده و به همین دلیل کاربردهای متعددی دارد و یکی از گزینه های خیلی عالی برای ساخت وسایل چوبی تزیینی مثل انواع مجسمه، عصا، تسبیح، مهره شطرنج، رحل، صندوقچه و سایر لوازم زینتی ظریف و خاص، است.

چوب ممرز، سخت ترین چوب ایرانی

چوب درخت ممرز یا چوب راش، از جمله چوب های سخت و سنگین است. سختی این چوب به حدی است که در گذشته و قبل از معرفی چدن، از آن در معدن برای ساخت ریل استفاده می شد. در قرن 18 و 19 نیز در زمینه کابینت سازی برای ساخت مبلمان، کف، در یا حتی ظروف مختلف مورد استقبال قرار گرفت.

همچنین، چوب ممرز به دلیل اینکه چوبی سخت با مقاومت خوب در برابر سایش و فرورفتگی است، از استحکام بالایی برخوردار است. اما در برابر حمله حشرات حساس است.

معرفی بهترین مرکز فروش محکم ترین چوب در ایران

اگر می خواهید بهترین نوع از سخت ترین و مقاوم ترین چوب ها را خریداری کنید و به دنبال بهترین مرکز فروش چوب سخت و محکم در ایران هستید تا از قیمت این چوب ها یا مطلع شوید، بهترین پیشنهاد این است که سری به وبسایت رادین چوب بزنید و با کارشناسان این مجموعه صحبت کنید.

مجموعه رادین چوب در سال 1400 با هدف تهیه و توزیع و همچنین برش چوب در منطقه جاده خاوران منطقه فرون آباد راه اندازی شد. رسالت مجموعه تهیه انواع چوب های درجه یک و قطر بالا شامل چوب های جنگلی، باغی و صنعتی می باشد. این مجموعه همچنین با داشتن دستگاه رام برش پیشرفته مونوریل دار توانایی برش چوب تا قطر حدود 2 متر را دارد و آماده همکاری با شرکت ها و مجموعه های تولیدی که در زمینه ی مصنوعات و تولیدات چوبی فعالیت می کنند می باشد و همچنین سفارش در حد بالا پذیرفته می شود.

برای ارتباط با رادین چوب می توانید از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

• آدرس:

تهران، جاده خاوران (بزرگراه امام رضا)، فرون آباد اول، جنب کانال (خیابان شهید سیری)، کوچه سرو پلاک ۱۰۳

• شماره تماس

09036016191