مشخصات و خرید چوب کاج

Monday، ۳۱ Amordaad ۱۴۰۱

فروش چوب کاج

درختان کاج یکی از زیباترین شگفتی های طبیعت روی کره زمین هستند که در بسیاری از محیط‌ ها به خوبی رشد می ‌کنند و برای استفاده‌ های مختلف به راحتی در دسترس هستند. چوب درخت کاج، دارای خواصی است که به آن اجازه می دهد در برابر عناصری که اغلب در طبیعت یافت می شوند مقاوم باشد.

درختان کاج درختانی فوق العاده از خانواده صنوبر هستند و کاربردهای فراوانی از دکوراسیون گرفته تا ساخت و ساز دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی ها و مشخصات چوب کاج و برخی از کاربردهای عالی از چوب درخت کاج، حتما در ادامه این بخش با ما همراه بمانید.

چوب کاج چیست ؟

کاج (Pine) متعلق به خانواده درختان مخروطی (گروهی از گیاهان دانه دار مخروطی) است. برگ های کاج نازک هستند و ظاهری سوزنی مانند دارند که معمولاً در نقاط مختلف اروپای شمالی، مرکزی و شرقی یافت می شود.

درختان کاج همیشه سبز هستند و اگر بخواهید بدانید که چوب کاج نرم است یا سخت، باید گفت که کاج به عنوان چوب نرم در نظر گرفته می شود، یعنی نرم تر از چوب سخت است اما این بدان معنا نیست که از چوب سخت ضعیف تر است. کاج ها عمر طولانی دارند و بسته به موقعیت و جو که در ان رشد می کنند، معمولاً به سن 100 تا 1000 سال می رسند.

به طور کلی، بیش از 126 گونه طبقه بندی شده کاج وجود دارد که تقریباً همه گونه های کاج به هم نزدیک هستند و فقط از نظر خواص رنگ، سختی، کارایی و مقاومت در برابر پوسیدگی کمی متفاوت هستند. این چوب معمولا بر اساس خواص آن استفاده می شود.

چوب کاج به دلیل در دسترس بودن، دوام، کارایی و همچنین ظاهر عالی شناخته شده است. قسمت بیرونی این چوب، به رنگ زرد مایل به سفید تا قرمز مایل به سفید است و رنگ قسمت میانی چوب درخت کاج به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است.

کاربرد چوب کاج

از جمله کاربردهایی که برای چوب درخت کاج وجود دارد را در ادامه توضیح داده ایم:

مبلمان

چوب درخت کاج می تواند یک انتخاب عالی برای پروژه های مبلمان باشد و این انتخاب به دلیل سفتی و مقاومت در برابر ضربه است حتی با اینکه به عنوان چوب نرم شناخته شده است. بسیاری از کابینت سازان ترجیح می دهند از چوب کاج گره دار و تخته سه لا استفاده کنند. اگرچه این چوب در مقایسه با تخته سه لا می تواند کمی گران باشد. سختی، رنگ، ضد ضربه بودن و دانه بندی از خواص ضروری این چوب است که باعث شده برای مبلمان بهتر باشند.

قالبگیری و قرنیز

کار با چوب درخت کاج، به عنوان یک چوب نرم، بسیار آسان است. بنابراین برای قاب پنجره و در، قرنیز، تریم کابینت، نرده صندلی و قاب عکس مناسب در نظر گرفته می شود. بسیار مهم است که یک چوب کارایی عالی برای قالب گیری و پیرایش داشته باشد. زیرا برای این کار از ابزار و ماشین آلات دستی کوچک استفاده می شود که معمولا انجام آن با سایر چوب های سخت کمی دشوار است.

کفپوش

به طور کلی، اکثر مردم ترجیح می دهند از چوب سخت برای کفپوش استفاده کنند. اما چوب کاج تحت فشار نیز می تواند یک گزینه مقرون به صرفه باشد و اگر به طور منظم از آن مراقبت شود، طول عمر این چوب می تواند حدود 15 سال یا بیشتر باشد.

کفپوش های فضای باز و تراس، معمولا در معرض آب و هوا و خاک هستند. در این موارد، مقاومت چوب در برابر پوسیدگی نیز بسیار مهم است. کاج ها پس از قطع درختان، کیفیت بسیار خوبی در برابر حشرات یا پوسیدگی ندارند. بنابراین کاج تحت فشار برای پروژه های چوبی در فضای باز انتخاب بهتری است. همچنین کاج تحت فشار دارای مزایای بسیاری مانند مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت در برابر قارچ، مقاومت در برابر حشرات، مقاومت در برابر آتش و دوام بیشتر نیز است. اما با این حال، قیمت آن کمی بالاتر از کاج معمولی و کمتر از سایر چوب های سخت است.

مزایا و معایب چوب کاج

چوب درخت کاج نیز مانند تمام چوب های طبیعی و در دسترس، دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به این موضوع اشاره کردیم:

مزایای چوب درخت کاج:

• وزن سبک: چوب سبک وزن خاصیت کار پذیری خوبی دارد و به راحتی می توان آن را از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد و در ارتفاعات به راحتی می توان با آن کار کرد. به عنوان مثال، کاج سفید شرقی وزنی در حدود 400 کیلوگرم بر متر مکعب دارد و وزن کاج زرد جنوبی در حدود 650 کیلوگرم بر متر مکعب است که از بسیاری از چوب های نرم و سخت دیگر کمتر است.

• کارایی عالی: بسیاری از فعالان در زمینه نجاری، چوب درخت کاج را به دلیل کارایی عالی آن دوست دارند. زیرا پروژه های آن خیلی سریع به پایان می رسد. کار با ابزار دستی و ماشینی بر روی این چوب آسان است. اگر با کاج کار می کنید، برای زدن میخ و پیچ نیازی به پیش سوراخ کاری نیست که این موضوع، باعث صرفه جویی در زمان در یک پروژه بزرگ می شود. بسیاری از نجاران می گویند که در حین کار بر روی چوب های سخت، بارها باید تیغه ها را تعویض کرد که باعث از دست رفتن زمان زیادی می شود.

• ماندگاری: بسیاری از مردم فکر می کنند که چوب نرم نسبت به چوب سخت دوام کمتری دارد. اما این 100% درست نیست. چون چوب نرم و سخت از ویژگی های هر چوبی است و نمی توان بر اساس آن، دوام چوب را تخمین زد. چوب کاج دوام خوبی دارد، اما باز هم دوام این چوب به کاربرد آن بستگی دارد. به طور کلی، چوب درخت کاج برای استفاده در فضای باز مناسب نیست. اما حتی اگر می خواهید از کاج برای کاربردهای بیرونی استفاده کنید ، همیشه کاج تحت فشار را انتخاب کنید.

• دانه های جذاب: کاج به رنگ روشن با بافت متوسط و دانه بسته است. به دلیل رنگ روشن، لکه راحت تر به هر رنگی که می خواهید می رسد و به مرور زمان تیره تر می شود.

• قیمت مناسب: چوب درخت کاج، با قیمت پایین تری در بازار نسبت به بسیاری از چوب های نرم و سخت دیگر موجود است. دلایل زیادی برای قیمت پایین چوب وجود دارد، مانند در دسترس بودن زیاد، رشد سریع. به همین دلیل هزینه حمل و نقل آن نیز زیاد نیست.

• در دسترس بودن: این چوب عمدتاً در شمال، مرکز و شرق اروپا یافت می شود، اما گونه های زیادی از درختان در بسیاری از نقاط دیگر رشد می کنند. کاج قرمز و کاج استرالیایی درختی است که به سرعت رشد می کند، سرعت رشد آن حدود 1-2 فوت در سال است. تا به راحتی بتوان نیازهای آنها را برآورده کرد.

معایب چوب کاج:

· خراش و فرورفتگی: همانطور که در بالا اشاره شد، چوب درخت کاج نرم است، بنابراین دارای معایبی از چوب نرم است، به طوری که به راحتی خراشیده و فرو می رود. در حالی که این مشکل در چوب سخت کمتر است.

· معیوب بودن: اکثر چوب های کاج معیوب هستند زیرا به راحتی پوسیده می شوند. چوب با درجه بالا تا متوسط برای استفاده در مبلمان بهتر است، درجه بالا برای کفپوش و کاربردهای بیرونی بهتر در نظر گرفته می شود که برای آن باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

· نگهداری و مراقبت مورد نیاز: چوب درخت کاج نیاز به مراقبت منظم دارد و نمی تواند رطوبت را برای مدت طولانی تحمل کند و زمانی که دائماً در معرض تابش آفتاب قرار می گیرد، شروع به تاب برداشتن و ترک خوردن می کند. اگر قسمتی از این چوب در حال پوسیدگی باشد، باید فوراً آن را بردارید و به طور مرتب به روغن و موم نیاز دارد و همیشه برای تمیز کردن آنن باید از آب گرم استفاده کنید.

انواع چوب کاج

چوب درخت کاج دارای انواع مختلفی است که در زیر به اختصاار انواع مختلف آن را معرفی کردیم:

· کاج سفید: بومی شرق آمریکای شمالی

· کاج اتریشی: موجود در در سراسر اروپای مدیترانه جنوبی و آسیای صغیر

· کاج کارائیب: بومی آمریکای مرکزی، کوبا، باهاما و جزایر ترک و کایکوس

· کاج جک: بومی کانادا و شمال ایالات متحده

· کاج جفری (کاج زرد و کاج سیاه): بومی کالیفرنیا و شمال مکزیک

· کاج خسی: موجود در سراسر آسیا

· کاج لیبر: بومی کوه های غرب ایالات متحده، مکزیک و کانادا

· کاج لوبلی: بومی جنوب شرقی ایالات متحده

· کاج لژپل: موجود در غرب آمریکای شمالی

· کاج بلند: بومی جنوب شرقی ایالات متحده

· کاج دریایی: بومی منطقه مدیترانه

· کاج Ocote: بومی مکزیک و آمریکای مرکزی

· کاج پاتولا: بومی ارتفاعات مکزیک

· کاج پینیون: بومی جنوب غربی آمریکای شمالی

چگونه چوب کاج را شناسایی کنیم؟

چوب را می توان از روی ظاهر رنگ و دانه آن تشخیص داد. رنگ چوب درخت کاج قهوه‌ ای روشن تا قهوه ‌ای مایل به قرمز و رنگ چوب بیرونی آن زرد کم‌ رنگ و گاهی سفید است. رنگ این چوب به مرور زمان تیره تر می شود و تعداد زیادی گره دایره ای قهوه ای تیره دارد که باعث می شود به راحتی شناسایی شوند.

کاج دارای دانه ای صاف با بافتی یکنواخت و متوسط است و همچنین دانه های باز آن متوسط تا بزرگ است و باعث شده تا کار با آن آسان شود. اما به دلیل باز بودن دانه، رطوبت را به سرعت جذب می کند.

کاج سفید غربی و کاج سفید شرقی در هنگام کار، بوی ضعیف و صمغی دارند.

مرکز فروش چوب کاج در تهران

اگر قصد خرید چوب کاج را دارید و می خواهید از قیمت چوب کاج مطلع شوید و یا مرکز فروش عمده چوب کاج یا سایت فروش چوب کاج خام را بشناسید، بهترین پیشنهاد برای شما، رادین چوب است.

مجموعه رادین چوب در سال 1400 با هدف تهیه و توزیع و همچنین برش چوب در منطقه جاده خاوران منطقه فرون آباد راه اندازی شد. رسالت مجموعه تهیه انواع چوب های درجه یک و قطر بالا شامل چوب های جنگلی، باغی و صنعتی می باشد. این مجموعه همچنین با داشتن دستگاه رام برش پیشرفته مونوریل دار توانایی برش چوب تا قطر حدود 2 متر را دارد و آماده همکاری با شرکت ها و مجموعه های تولیدی که در زمینه ی مصنوعات و تولیدات چوبی فعالیت می کنند می باشد و همچنین سفارش در حد بالا پذیرفته می شود.

برای ارتباط با رادین چوب می توانید از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

· آدرس:

تهران، جاده خاوران (بزرگراه امام رضا)، فرون آباد اول، جنب کانال (خیابان شهید سیری)، کوچه سرو پلاک ۱۰۳

· شماره تماس

09036016191